Žížala, domácí mazlíček

08.03.2021

Tak malí tvorečci a dokáží takové zázraky! Řeč je o žížalách, díky kterým lze i v domácích podmínkách zpracovat bioodpad a přeměnit ho ve vzácný humus. 

Jak? 

Tak, že se stanou součástí vašeho vermikompostéru. Za správných podmínek si tak s organickým odpadem sami poradí. Vermikompostér je praktický vynález, který si můžete pořídit i do malého bytečku a kompostovat tak klidně v městských podmínkách. Pro tento druh kompostování byly vyšlechtěny speciální kalifornské žížaly, které v jedné úrovni kompostéru spolu s dalšími mikroorganismy zpracovávají bioodpad a přetváří ho v humus. Ten si můžete následně odebrat a dále ho využít jako hnojivo. 

Celý proces není nijak složitý a zvlášť pro děti se bude jednat o zcela nový vjem a zábavu. Žít doma spolu s další (žížalí) rodinkou je fajn!

Vzácný bioodpad

40 % odpadu z našich domácností tvoří bioodpad. Byla by tedy velká škoda, pokud by takové množství odpadu skončilo ve spalovně. Nevyhazujte proto odřezky a zbytky do směsného koše, ale nechte kouzlit přírodu! Kompostovat můžete doma i v práci, stačí si pořídit toho správného pomocníka, s výběrem ráda pomůže Kokoza.

Důležité!

Aby kompostování šlapalo tak, jak má, je nutné vědět, co do kompostu patří a co ne. Nesprávné složky by totiž mohly s vaší dlouhodobou snahou nepěkně zamávat.

Pokud budete tato doporučení dodržovat a starat se o svůj vermikompostér dle pokynů, můžete se těšit na úrodu v podobě humusu, který je velmi bohatý na živiny a který můžete využívat jako hnojivo při sázení. A jako bonus získáte ještě tzv. žížalí čaj, neboli tekutinu, která se při kompostování louhuje. Taktéž se jedná o velmi účinné hnojivo. Vaše rostlinky vám jistě poděkují! 

Více informací najdete v brožurce, kterou připravila Kokoza.